alergologia.biz.pl

Radosław Śpiewak / Testy płatkowe / alergologia.biz.pl / jesień 2009 / tom 1 / numer 1 / strony e1-e10 /
Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 / Jak cytować

5. Wykonanie testów płatkowych

Najbardziej popularne są dwa systemy komór do aplikacji substancji testowych: kwadratowe komory IQ Ultra wykonane z miękkiego polietylenu (Chemotechnique Diagnostics AB) oraz tradycyjne okrągłe aluminiowe miseczki, określane mianem komór fińskich (Finn Chambers, Epitest Oy). Hapteny wprowadza się przed wykonaniem testu (w przypadku komór IQ możliwe jest wcześniejsze przygotowanie i przechowywanie haptenów w komorach przez kilka dni). Najczęściej stosuje się roztwory haptenów w wazelinie lub wodzie, w szczególnych sytuacjach hapteny rozcieńcza się w olejach, acetonie, alkoholu i innych rozpuszczalnikach (Ryc. 2 i 3).

Ryc. 2 i 3. Napełnianie komór substancjami testowymi

Napełnianie komór substancjami testowymi Napełnianie komór substancjami testowymi

Roztwory haptenów w wazelinie dostarczane są w strzykawkach. Roztwory haptenów w podłożach płynnych (woda, etanol, aceton, olej rzepakowy, itp.) dostarczane są w zakraplaczach.

Standardowo do komór wprowadza się 20-30 µl roztworu haptenu. Po napełnieniu komór, plastry nakleja się na plecy pacjenta na 48 godzin (Ryc. 4 i 5).

Ryc. 4. Naklejenie komór na plecy pacjenta

Naklejenie komór na plecy pacjenta

"Plastry" nakleja się na skórze wolnej od zmian chorobowych. Odstęp od ostatniego stosowania leków immunosupresyjnych oraz opalania (solarium) powinien wynosić minimum 4 tygodnie. Pacjenta należy poinstruować, aby do końca badania nie moczył pleców.

Ryc. 5. Zdjęcie plastrów po 48 godzinach

Zdjęcie plastrów po 48 godzinach

Po zdjęciu plastrów należy oznaczyć położenie komór za pomocą specjalnego markera do skóry. Następnie należy przeprowadzić pierwszy odczyt testów, zapisując wynik zgodnie z zasadami ICDRG (patrz Tabela III).

W czasie wykonywania testów badany musi być zdrowy, skóra pleców niezmieniona chorobowo, okres od ostatniej aplikacji sterydów oraz opalania (słońce, solarium) powinien wynosić minimum 4 tygodnie. Ponieważ cały proces walidacji testów został wykonany na plecach, testy w innych okolicach (np. ramiona, przedramiona, uda, brzuch) powinny być wykonywane w wyjątkowych sytuacjach i tylko przez bardzo doświadczonego lekarza (trudność interpretacji).




  1. Alergia kontaktowa
  2. Wykrywanie alergii kontaktowej
  3. Wskazania do testów płatkowych
  4. Dobór substancji testowych
  5. Wykonanie testów płatkowych
  6. Odczytywanie testów
  7. Istotność kliniczna testu płatkowego
  8. Piśmiennictwo
  9. O autorze
  10. Wersja do druku (pobieranie pliku PDF)

Strony: < Poprzednia | 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 | Następna >