alergologia.biz.pl

Radosław Śpiewak / Alergiczny wyprysk kontaktowy u dzieci /
/alergologia.biz.pl / wiosna 2010 / tom 1 / numer 2 / strony e1-e6 /
Strony: 1 2 3 4 5 6

3. Wykonywanie testów płatkowych u dzieci

W literaturze można znaleźć propozycje specjalnych serii testowych przeznaczonych dla dzieci, mają one jednak głównie znaczenie lokalne lub historyczne. Praktyką obecnie najczęściej stosowaną jest testowanie dzieci tymi samymi seriami, co u dorosłych. Aktualnie pod patronatem EAACI toczą się prace, które w ciągu 2-3 lat mogą zaowocować opracowaniem nowej serii testowej dla dzieci. Do tego czasu zaleca się testowanie dzieci tak jak dorosłych.

Podstawą rozpoznania alergicznego wyprysku kontaktowego u dziecka jest stwierdzenie dodatniego wyniku testu płatkowego i potwierdzenie jego istotności klinicznej.

Fot. 3. 12-letnia dziewczyna zgłosiła się ze świeżą blizną pozapalną w miejscu nietrwałego ("malowanego") tatuażu na łopatce. Testy płatkowe wykazały alergię kontaktową na parafenylenodiaminę (+). Osiem miesięcy później rozwinął się u niej alergiczny wyprysk kontaktowy powiek po zastosowaniu tuszu do rzęs.

12-letnia dziewczyna

Testy należy rozpocząć od serii podstawowej, np. polskiej rozszerzonej wersji Europejskiej Serii Podstawowej (POL-1000, Chemotechnique), a także uwzględnić indywidualne narażenia, np. środki do pielęgnacji dzieci, emolienty, leki zewnętrzne, kosmetyki i perfumy rodziców ("wyprysk z przeniesienia"), itd. Więcej na temat testowania z substancjami własnymi można znaleźć we wcześniejszym opracowaniu.15 Technice wykonywania i interpretacji testów płatkowych poświęcony był poprzedni numer czasopisma,10 dostępny na stronie www.alergologia.biz.pl.

Częstość alergicznego wyprysku kontaktowego u dzieci jest porównywalna do wyprysku atopowego.




  1. Alergiczny wyprysk kontaktowy
  2. Rozpoznawanie ACD u dzieci
  3. Wykonywanie testów płatkowych u dzieci
  4. Piśmiennictwo
  5. O autorze
  6. Wersja do druku (pobieranie pliku PDF)

Strony: < Poprzednia | 1 2 3 4 5 6 | Następna >